سایت رسمی عباد الرحمن

عباد الرحمن,احکام,طب,طب اسلامی,عکس نوشته,کتاب,دانلود کتاب,تفسیر,بصیرت افزایی,حوزه,دانلود کتابpdf,آیت الله تبریزیان

تشخیص مزاج خود (بلغمی،دموی،صفراوی،سوداوی)

  • ۱۹:۳۹

مزاج

برای تشخیص مزاج خود (بلغمی،دموی،صفراوی،سوداوی) میتوانید در قسمت نظرات، علائم و نشانه های مزاج خود و حدس خود را بنویسید تا مزاجتان را مشخص کنیم. درمان مزاج خود را هم می توانید در مطالب مرتبط ببینید. حتما سوالات پایان مطلب را هم پاسخ بدهید.

سودا
علائم و نشانه های غلبه سودا

به خلاف مزاج های دیگر، نشانه ها و علائم مزاج سودا را بیشتر در علائم روحی و اخلاقی باید جستجو کرد تا علائم جسمی. غلبه سودا انسان را دچار وسواس در پاکی و نجاست و وسواس های فکری می کند. غلبه سودا باعث سوء ظن و بد گمانی، افکار منفی، اندیشه های بد و شکاکیت می شود. فکر و خیال فراوان، افسردگی و غم و غصه،خود خوری، ترس، گوشه گیری و تنهایی، قهرهای طولانی مدت، کینه ای بودن است.

آیت الله تبریزیان می فرمایند: از نشانه‌های غلبه سودا یبوست مزاج، وسواس و شک و تردید، افسردگی است و شاید تیرگی مدفوع و ادرار و تیرگی رنگ و خشکی بدن هم از نشانه‌های آن باشند.(1)

از علائم جسمی غلبه مزاج سودا تیرگی پوست، خال سیاه و لک های تیره(بهق) و یبوست است.

علائم مزاج دموی

مزاج دموی در صورتی که غلبه نکرده باشد بهترین مزاج محسوب می شود ولی اگر غلبه کرده باشد باید خصوصیات مزاج گرم وتر را شناخت و درمان مزاج دموی را شروع کرد چون غلبه هیچ مزاجی خوب نیست و حتی غلبه مزاج دموی که بهترین مزاج هم محسوب می شود ممکن است باعث  خطرات جدی غلبه مزاج دموی شود.

این افراد بیشتر بدن ماهیچه ای و ورزشکاری دارند و موهای بدن آنها زیاد و زخیم با سرعت رشد زیاد و سیاه رنگ است. رنگ زبان، بدن و رخساره آنها سرخ است. میل و قدرت جنسی آنها زیاد است و در لمسِ پوست، گرمی، رطوبت و تعریق زیاد دارند. محیط گرم را دوست ندارند و احساس کسالت و سنگینی می کنند و خوابشان زیاد و پر بازده است.
این افراد در معرض رعاف(خونریزی از بینی)، فشار خون، تپش قلب، امراض کلیوی و... هستند.

علائم و نشانه های مزاج بلغم

مهمترین علامت مزاج بلغم رطوبت بدن هست که با نشانه های مختلف بروز می کند. مثلا بدنی که رطوبت زیاد دارد احساس سرمای بیشتری دارد و نسبت به دیگران به بخاری علاقه بیشتری نشان می دهد و علاقه ای به کولر ندارد چون رطوبت، آبی است که بر روی حرارت و گرمای بدن می ریزد . رطوبت زیاد باعث می شود رنگ صورت و بدن سفید و روشن شود، بدن درلمس سرد و مرطوب باشد و ... 

مراد از زیاد بودن رطوبت بدن، زیادشدن آب بدن است، علائم آن زیادشدن آب دهان است به‌طوری‌که موقع خواب آب از دهان می‌ریزد و یا موقع حرف زدن آب از دهان می‌پرد و یا آب در دهان جمع می‌شود، همچنین زیادی و تکرر ادرار و تعرق زیاد و خواب زیاد و سرد شدن بدن و احساس سنگینی هم از نشانه‌های رطوبت بدن است و درنهایت فرد بیمار اَبله می‌شود. لازم نیست که همه علائم باهم باشد و تنها مشاهده بعضی از آن‌ها  کافی است. البته مقدار قابل توجهی از علامات را باید داشته باشد.

در کل مزاج بلغم سرد و تر است و این مزاج یعنی کم بودن علائم حیاتی و ضعف قوای بدن. در مزاج بلغم اعضای بدن کندی و کاهلی می کنند همانطور که خود فرد هم تنبل و سست می شود. کلیه، کبد، معده و دیگر اعضا به خوبی کار نمی کنند و در نتیجه ضعف هاضمه و مشکلات گوارشی در این مزاج شایع می شود. رشد موها کم می شود. نبض ضعیف، کند و مبهم دارند و زیاد می خوابند و همچون دیواری که آب پایش زیاد بوده و باعث آسیب دیوار شده است، کمر درد و زانو درد مشکل شائع این مزاج است. حافظه این افراد خوب کار نمی کند و فراموشکار می شوند.  بی حال و سست اراده هستند و میل جنسی ضعیف و ناتوانی دارند.

علائم و خصوصیات مزاج صفرا

مزاج گرم وخشک صفرای پنج علامت اصلی دارد که اگر مقدار قابل توجهی از علائم افزایش صفرا در بدن او وجود داشت دچار غلبه مزاج صفرا شده است و باید درمان شود وگرنه ممکن است دچار بیماری شود که برخی از آنها را در پایان مطلب آورده ایم.

زرد شدن رنگ

رنگ بدن، زبان و پوست افراد صفراوی مزاج زرد می شود و گاهی می بینید چشمان این افراد زرد شده است و گاهی صورت آنها زرد می شود در روایتی برای درمان بیماری، روش پیدا کردن مزاج از طریق رنگ صورت توصیه شده است و می فرمایند:

کَانَ إِذَا اعْتَلَّ إِنْسَانٌ مِنْ أَهْلِ الدَّارِ قَالَ انْظُرُوا فِی‌ وَجْهِهِ‌ فَإِنْ قَالُوا أَصْفَرُ قَالَ هُوَ مِنَ الْمِرَّةِ الصَّفْرَاءِ فَیَأْمُرُ بِمَاءٍ فَیُسْقَى[1] یعنی هنگامی که انسانی از اهلت بیمار شود نگاه به صورتش کنید اگر زرد بود بیماری از صفرا است پس به او آب نوشانید.

عصبانیت

نشانه دیگر تندی و عصبانیت است. شخص دارای غلبه صفرا بداخلاق می‌شود سریع عصبانی و سریع پشیمان می‌شود:

الْحِدَّةُ ضَرْبٌ‌ مِنَ الْجُنُونِ لِأَنَّ صَاحِبَهَا یَنْدَمُ فَإِنْ لَمْ یَنْدَمْ فَجُنُونُهُ مُسْتَحْکِم‌[2] مشکلات مغزی و جنون بوجود می‌آورد. جوان‌هایی که در اول جوانی حرکات غیرعادی دارند از غلبه صفرا است. 

این نشانه خصوصا در دوران بلوغ اتفاق می افتد که شخص دچار یک بحران صفراوی می شود و می بینیم که زود از کوره در می رود و به صورت غیر عادی عصبانی می شود. از همین جا معلوم می شود که اولین و مهمترین درمان عصبانیت جوانان درمان صفرای آنها است. پر انرژی بودن، حرکات سریع، بیش فعالی، علاقه به ورزش های رزمی و کارهای خشن مثل بوکس و کاراته و پرخاشگری و بهانه گیری ، کم حوصلگی، راهپیمایی سریع و بی اراده، دیدن خواب های خشن و جنگ و دعوا ، همه از علائم مزاج صفرا است.

 

سنِ غلبه صفرا

در تشخیص صفرا سن را هم باید در نظر گرفت اگر شخص در سنین پانزده تا چهل سالگی یا تا پنجاه سالگی(در افراد متفاوت است) بیمار شود اصل این است که از غلبه صفرا باشد. چرا که طبع غالب در این سنین طبع صفرا است.

اگر فردی در ابتدای تولد مزاج صفرا داشته باشد در پانزده سالگی غلبه صفرای او بیشتر می شود و اگر مزاج بلغم داشته باشد از سردی و رطوبت او کاسته می شود و در کل در جوانی همیشه یک مقدار مزاج گرم و خشک تر می شود و در تشخیص مزاج حتما باید سن هم در نظر گرفته شود.

 

فصلِ غلبه صفرا

در تشخیص صفرا، فصل هم باید در نظر گرفته شود. فصل تابستان فصل غلبه صفرا است چون تابستان گرم و خشک است و صفرا هم گرم و خشک است پس بیماری در این فصل علی القاعده از صفرا است.

در نتیجه اگر دیدیم بیماری شخصی در تابستان بیشتر می شود متوجه می شویم که علت بیماری از صفرا است و این شخص غلبه صفرا دارد.

گرمی و خشکی بدن

احساس گر گرفتگی، خارش و خشکی پوست، شوره سر، بدن لاغر و بدون چربی و قد بلند، همه نشانه های غلبه صفرا هستند. افراد صفراوی از محیط گرم خوششان نمی آید و به کولر علاقه خاصی نشان می دهند. به ترش مزه ها هم علاقه زیادی دارند.

علاوه بر این نشانه ها باید بدانیم که میل جنسی در این مزاج زیاد و قدرت جنسی معمولی است و کم خونی، پرکاری تیروئیددر این افراد شایع است و در معرض فیبروم، تخمدان های پلی کیستیک، پوکی استخوان و ریزش مو هستند.[3]


نکات پایانی

  • در بین مردها گرم مزاج بیشتر از زنان است.
  • فصل بهار مزاج دموی، فصل تابستان مزاج صفراوی، فصل پاییز مزاج سوداوی و فصل زمستان مزاج بلغمی دارد. اگر در هر یک از این فصول بیماری شما بدتر می شود یا مشکلاتتان بیشتر می شود یا با شما ناسازگار است نشان می دهد که مزاج شما با مزاج آن فصل یکی است و باعث غلبه بیشتر مزاج شما می شود.
  • همیشه یک مزاج غلبه ندارد بلکه ممکن است دو یا چند مزاج با هم غلبه کنند و علائم چند مزاج را هم زمان داشته باشد.
  • سن کودکی و نوجوانی مزاج دموی، سن جوانی مزاج صفراوی، سن میانسالی مزاج سودا و سن پیری مزاج بلغمی دارد.
  • رنگ ادرار نشان از مزاج فعلی شماست. اگر ادرار زرد پررنگ باشد نشانه صفرا، اگر بی رنگ مثل آب باشد نشانه بلغم و اگر زرد کم رنگ باشد نشانه اعتدال است. البته استمرار یک رنگ ادرار در نشانه های مزاج مدنظر قرار می گیرد.
  • مزاج محل زندگی افراد(آب و هوا) تاثیر بسزایی در مزاج مردم آن منطقه جغرافیایی دارد.

سوالات تشخیص مزاج خود

زن هستید یا مرد؟
وزن، قد و سن شما چقدر است؟
در کدام شهر و منطقه جغرافیایی زندگی می کنید؟ (کوهستانی، کویری و...)
اگر وزن شما زیاد است چاق با چربی زیاد هستید که چاق گوشتی؟
به کولر علاقمندید یا به بخاری؟
ترش مزه ها را بیشتر دوست دارید یا شیرین مزه ها؟
کدام فصل بیماری شما را شدت می دهد و مشکلات شما را بیشتر می کند؟
یبوست یا اسهال دارید؟
احساس گرگرفتگی و حرارت زیاد و ناگهانی دارید؟
کم کاری یا پرکاری تیروئید هم دارید؟
مشکلی از لحاظ میل یا قدرت جنسی ندارید؟
هضم غذا یا معده شما مشکی ندارد؟
جوش، لکه و مشکلات پوستی؟
وسواس، غم و غصه زیاد، گوشه گیری، شکاکیت و منفی نگری؟


سوالات درمانی

کم خونی، فشار خون، قند، چربی یا بیماری دیگری هم دارید؟
حالت ضعف و بی حالی، رنگ پریدگی، سرگیجه هنگام بلند شدن؟

درمان غلبه مزاج:

درمان غلبه صفرا
درمان غلبه بلغم
درمان سودا در طب اسلامی
شناخت مزاج دموی و درمان آن
درمان یبوست با گیاهان دارویی

åã ÝíÓäãÇ ˜áæÈ ÇÝÓÑÇä
17
* مزاج پیری سرد و خشک است.
جایی همچنین مطلبی ندیدیم...
17
قانونچه فی الطب
تألیف محمد بن محمود الچغمینی الخوارزمی
تصحیح و ترجمه اسماعیل ناظم

در این کتاب دوره پیری همراه با غلبه سردی و خشکی بیان شده. و به تجربه هم شاهد هستیم که عموماً افراد مسن بدنشون خشک تر میشه نسبت به دوره میانسالی.
ممنون از توجهتون...
فکر می کردم اختلافی نیست ولی دیدم اختلافی هست...
با اینکه این بحث رو در کتاب های زیاد و اساتید مختلفی شنیده بودم ولی در این مورد اختلافی ندیده بودم...
مطلب زیر رو بخونید
مهدی
سلام
من مشکل نعوظ داشتم و فرمودین مزاجم رو اینجا بنویسم

راستش با توجه به توضیحات بالا فکر میکنم مزاج من به صفرا نزدیکتره

اما نه کاملا
مثلا به ترش مزه ها علاقه ی زیادی دارم
رنگ ادرارم اکثرا زرد کم رنگ می باشد
گاهی ، تاکید میکنم فقط گاهی رنگ چهره ام زرد می شود

در ضمن من کم خونی مینور هم دارم

ممنون میشم راهنمایی کنید
علیکم السلام... در تشخیص مزاج خودتون علائم مزاج دیگه ای جز صفرا رو ننوشتید و ظاهرا صفرا هستید و کم خونی با صفرا رابطه داره... درمان کم خونی و خوردن غذاهای خون ساز برای درمان بسیار مهم هست...
نسخه:
قرص خون سه بسته
خونساز یک بسته
جامع با آب تره سه بسته
خوردن زیاد زردک خصوصا زردک قمی
پوشیدن کفش زرد
خوردن بیشتر شیر، گوشت گوسفند، نخود، چهار مغز

مهدی
ممنون از راهنماییتون
فقط چند سوال در مورد تجویزتون داشتم

اینکه آیا همه ی این داروهایی که فرمودین باید با هم بخورم؟
چون من دیروز قرص خون رو خریدم
اما نمی دونم خونساز چیه اصلا
یا مثلا تو شهر ما هیچ تره باری زردک نداره


و اینکه آیا این ها فقط برای درمان کم خونیمه یا اون مشکل نعوظ رو هم رفع میکنه؟

متشکرم از پاسخگوییتون
بله همه را با هم باید شروع کنید و دستور مصرف روی داروها نوشته ولی اگر زمانشان با هم شد بهتر است یکی دو ساعت با هم فاصله داشته باشد حداقل... چون کم خونی ام الامراض است برای نعوظ هم درمان کم خونی لازم است... برخی از موارد برای کم خونی و برخی برای نعوظ هست... همه را با هم مصرف کنید ان شاء الله درمان می شوید... اگر زردک نبود موارد دیگر را مصرف کنید گرچه برای نعوظ مهم بود...
موفق و موید باشید...
مهدی
ببخشید می دونم واقعا زیاد از حد سوال کردم و وقتتون رو گرفتم
خواستم بدونم این ها رو اگه مصرف کنم کم خونی و ضعف نعوظم بصورت دائمی بهبود پیدا میکنه یا موقتی
چون ضعف نعوظ من واقعا اعتماد به نفسمو واسه ازدواج پائین آورده

ممنون میشم این سوال رو هم پاسخ بدین
بازم معذرت میخوام
ان شاء الله دائمی حل میشه...
 خوردنی های غیر دارویی که گفتم بعد از ازدواج زیاد مصرف بشوند مثلا گوشت بره را در شیر بپزید (به جای آب) و نخود هم به آن اضافه کنید و به عنوان آبگوشت بخورید. 
مشکل خاصی نیست و حل میشه ان شاء الله...
خود ازدواج نعوظ آور هست یعنی شاید اوایل به خاطر دوری از مسائل جنسی زن و مرد با مشکل مواجه بشوند ولی بعد از مدت کوتاهی بدنشون آمادگی کامل برای نزدیکی پیدا میکنه... مثل کسانی که بار اول که حجامتشون می کنن چون بدنشون با حجامت هماهنگ نیست و عادت ندارن شل میشن و غش می کنن ولی بارهای بعدی کم کم بدن آماده میشه و به راحتی حجامت میشن و هیچ مشکلی هم ندارن...
مهدی
سلام
ببخشید شما برای کم خونی من تجویز کردین که قرص خون استفاده کنم و همزمان جامع بعلاوه ی آب تره
خواستم ببینم از اونجا که روی قرص خون نوشتن سبزی نخورید ، از اونطرف تره یک نوع سبزی هست
آیا مشکلی نداره که آب تره بخورم؟
خیر... ولی سعی کنید با فاصله از هم بخورید و همه را با هم نخورید...
سلام
با سلام و خسته نباشید
زن 31 ساله
من خودم زود عصبانی میشم 
تازگی ها کم خونی و فقر آهن گرفتم 
بعضی وقتها صورتم زرده
درصورت که خودم سفید
کیست صفرا رو در آوردم 
جوش روی شانه و صورت
رنگ ادرار بیشتر مواقع سفید چون آب زیاد میخورم ولی جدیدا کمی زرد 
اضافه وزن دارم  موهام سیاهه البته چند تار سفید جدیدا توش زده  و نازک شده واره میریزم شدید معده درد  ورم  و باد معده

غم و قصه  هم دارم

من نتونستم خودم مزاجم و تشخیص بردم
باسپاس فروان
علیکم السلام... توضیحات کم هست...
به کولر علاقه دارید یا بخاری؟ قد و وزن؟ حالات در فصل گرم و سرد؟ چه غذاهایی با معدتون نمی سازه؟ علاقه به شیرین مزه ها دارید یا ترش مزه ها؟ و ...

فروغ
با سلام‌.من هیچ وقت نفهمیدم مزاجم چیه.کاملا از گرما متنفرم و همیشه گرممه.بسیار خسته هستم و برا کار خونه تنبل.زود عصبی میشم. کم عرق میکنم.معمولا پوستم خشکه. حافظه کوتاه مدتم ضعیف شده.مدام دچار عفونت رحم میشم.پوست تیره و موهای بسیار مشکی دارم.
علیکم السلام... قد و وزن؟  کم خونی هم دارید؟ احساس ضعف، سر گیجه هنگام بلند شدن، رنگ پریدگی و سفید گچی بودن رنگ ؟ جوش در صورت و...؟
سلام
با سلام

قدم 155 وزنم 72

بیشتر گرمایی ام  به کولر علاقه مندم
شیرینی  بیشتر از ترشی 
معدم درصورت فکر کنم نفاق ها درد میگیرد
قرص خون و خون ساز خوردم تا چند روز اول مشکلی نبود  در هفته دوم چنان معده درد و دل پیچه گرفتم 
یه صبح تا شب 
دو بار دیگر خوردم گفتم از اینها نیست ولی دوباره معده درد شدم 

ممننون  از توجهتان
با سپاس فروان
علیکم السلام... بنظر میاد مزاج شما بلغم هست ولی غلبه صفرا هم دارید که ممکن هست به علت در آوردن کیست صفرا و... باشه.
احتمالا مزاج صفرا باعث میشه و مایعات زیاد بخورید و این برای مزاج بلغم و معده شما مضر هست...
ابتدا معده باید درمان بشه بعد داروی کم خونی 

درمان معده و بلغم:
مرکب دو، یک بسته
مرکب سه، دو بسته
آب زیاد نخورید خصوصا آبی که یخ داخل آن هست.
به، آویشن، انار، سیب مصرف کنید و از موادی با مزاج تر (رطوبتی) مثل ماست و دوغ پرهیز کنید.
میلاد
پسری ۲۷ساله،با وزن۹۳و قد ۱۷۹،ساکن کردستان با هوای سرد،چاق هستم و چربی زیادی دارد مخصوصا شکم،به بخاری علاقه دارم ولی از کولر فراری هستم،به شیرینیجات علاقه دارم،در فصل پاییز همیشه دچار وسواس فکر و غم و غصه. استرس میشم،نه یبوست دارم و نه اسهال،احساس گرگرفتگی را خیلی کم در تابستان دارم،میل جنسی فراوان دارم،معده ام مشکلی ندارد،بعضی اوقات جوشهای قرمز رنگی در صورت و سرم به وجود می آید که خیلی هم درد میکنند،وسواس فکری شدیدی دارم و افکار منفی وفاسد هم دارم، سالها در گلوم خلط دارم،راه‍ حل چیه،چه داروهایی باید مصرف کنم ،چقد طول میکشه از شر این وسواس فکر خلاص بشم
مزاج پایه و اصلی شما بلغم هست ولی مزاج سودا و صفرا هم در بدن شما غلبه کرده و در بعضی موارد بروز دارد...
برای رسیدن به سلامتی، با ورزش و غذای طبیعی و مناسب سعی کنید به تعادل مزاج و وزن مناسب برسید...
برای درمان وسواس فکری و افکار منفی باید درمان های مزاج سودا را انجام دهید و نسبت به این افکار بی تفاوت باشید... سعی نکنید با این افکار مبارزه کنید چون بدتر میشه، فقط هر فکری آمد بی تفاوت باشید و اهمیتی ندید تا خودش قطع بشه یا کم کم اهمیتش رو از دست بسه و تکرار نشه... اگر ازدواج نکردید ازدواج کنید... یادتون هم باشه که فکر گناه، گناه نیست... درمان طولانی هست و ممکنه چند سال طول بکشه ولی هر چقدر جلوتر میرید میبینید که راحتتر شدید و مشکلاتتون کمتر شده... با درمان دارویی سودا که چند هفته تا چند ماه طول میکشه و رعایت نکات درمان مزاج سودا، درمان امکان پذیر میشه و شما با بی تفاوتی به این افکار میبینید که این افکار کم میشه...
 
میلاد
ببخشید اگه میشه این سوال رو هم جواب بدید،ممکنه من هم صفرا،سودا،بلغم رو باهم داشته باشم،درمانش چیه؟
بله ممکن هست هم مزاج بلغم و هم صفرا و هم سودا با هم غلبه کنند ولی غالبا یکی از این مزاج اصلی هستند...
با کم کردن وزن با ورزش و خوراک مناسب و داروی گیاهی لاغری غلبه بلغم کم میشه...
با قی کردن صفرا و سودا کم میشه...
حجامت اصولی کمک میکنه غلبه صفرا و سودا کم بشه...
هر مزاجی دارویی داره که آن مزاج رو از بدن خارج میکنه و غلبه مزاج کم میشه مثل داروی سودا بر...
هر مزاجی پرهیزات و دستوراتی داره که باید رعایت بشه مثل از بین بردن موهای زائد در سودا...
درمان سه مزاج را در مطالب مرتبط بخوانید و عمل کنید الا آنهایی که با مزاج دیگر در تعارضند...

میلاد
ببخشید،من الان برای درمان بلغم چی مصرف کنم؟
میلاد
ببخشید منظورم از افکار منفی  و وسواس گونه اینه که مثلا شیشه یه ماشینی شکسته یه دفعه این فکر میاد تو ذهنم که من شکستم و دائما با خودم درگیرم
فرقی نمیکنه... من کلی جواب دادم...
مصطفی
سلام 
من هم این مشکل(افکار فاسد ومیل شدید)رو داشتم وتنها با ۳بار حجامت روی پا به فاصله۷روز کاملا حل شد یعنی بدون اینکه بفهمم بعد یه مدتی فهمیدم هیچ چیزی فکرم رو مشغول نمیکنه درست مثل آب روی آتیش بود
علیکم السلام... ممنون که تجربتون در مورد درمان وسواس فکری رو در اختیار ما گذاشتید... روش خوبی هست ولی برای کسانی که مزاج بلغم دارند مثل ایشون سه بار حجامت با فاصله 7 روز رو توصیه نمی کنم... کسانی که مزاج بلغمی یا کم خونی ندارند میتونن از این روش استفاده کنند...
منظورتون از حجامت پا، حجامت ساق پا بود؟
مصطفی
سلام
منم کم خونی حاد داشتم ولی این حجامت رو انجام دادم
نه حجامت روی پا برای خارج شدن بخار کبد برام تجویز کرده بودند البته من اصلادرمورد این مشکل وسواس فکری بهشون نگفته بودم ولی بعدش که تو یکی از همین سایت های طب اسلامی جستجو میکردم مطلبی دراین مورد پیدا کردم که کسانی که این مسکل رو دارند باید هر سال در بهار این حجامت رو انجام بدن.البته حجامی که بهشون مراجعه کردم حجامت رو اشتباه انجام دادند یعنی به جای روی هردوپا روی مچ پا انجام دادن اونم بکی درمیون نه هر دوتا ولی بازم تاثیر خیلی خوبی داشت.
علیکم السلام... بسیار ممنون از توجه و همراهیتون...
ظاهرا به خاطر یکی در میون بودن و سطحی بودن این حجامت ها عارضه ای براتون نداشته ولی نمیشه به دیگران هم توصیه کرد چون من موارد متعددی دیدم که با حجامت حالشون بدتر شده و این به خاطر داشتن کم خونی یا مزاج بلغم یا اصولی نبودن حجامت و ... بوده و در نظرات سایت هم مواردی داشتیم...
کلا حجامت پا، سودای زیادی رو از بین میبره و در وسواس فکری تاثیر مثبتی داره ولی همون هر سال بهار برای همه قابل توصیه هست ولی 3 بار حجامت با فاصله کم محدودیت داره...
مصطفی
سلام
من بعد از اینکه متوجه اشتباه انجام دادن حجامت هام شدم دوباره تابستان حجامت روی پارو باهمون فاصله۷روز انجام دادم خدارو شکر عارضه خاصی نداشت . فکر کنم عارضه اش با مصرف قرص خون قبل از انجامش کمتر باشه.ممنون از راهنمایی های مفیدتون
علیکم السلام... خواهش می کنم...
موفق و موید باشید...
میلاد
سلام،ببخشید میشه همزمان هم سودابر و صفرابر و ضد بلغم رو همزمان استفاده کرد؟
علیکم السلام... بله .... البته جدا جدا بهتر هست یعنی یکی که تمام شد دیگری رو شروع کنیم...
میلاد
کلا چقد طول میکشه با سودابر سودا رو از بدن خارج کنه؟
14 روز و ممکن هست بیشتر...
ناشناس
مادر من 58 سالش هست رنگ پوستش سفید هست وچاق البته بیشتر شکمش هست و سرما باعث می شود درد دیسک کمرش  و زان دردش بیشتر شود و غذای ترش مزه بیشتر تمایل دارد  و به کولر علاقه ای ندارد ودر استان گلستان مینودشت زندگی ومی کند و قدش 150 هست و مشکلات وسواس وگوشه گیری وغیره را ندارد و تیروئید سالم است و مشکلات پوستی هم ندارد وموهایش کم پشت دیر رشد است البته فر هم هست ویبوست دارد و سرگیجه گاهی اوقات دارد وفشار خون عصبی وگاهی چربی خون دارد وقند ندارد البته میگوید گاهی از داخل گر می گیرد وبه اصطلاح عرق سرد میکند و حالت ضعف وبی حالی هم ندارد ودچار زخم معده شده که حدود 6 ماه تحت نظر دکتر است ولی هنوز خوب نشده که چای بابونه هم استفاده می کندl
مزاج بلغم درمان شود و از سردیجات پرهیز کنند (مزاج بلغم مشکلات معده به وجود میاره)...
از روغن زیتون و کنجد استفاده کنند فقط...
یک قاشق غذاخوری بابونه و بومادران هر روز دم کنند با عسل مرغوب شیرین کنند و بخورند (اگر فشار خون نداشتند شیرین بیان هم اضافه میشد)...
رسول روشنی خواه
با سلام من نمی توانم مزاجم را تشخیص دهم، خواهشا کمک نمایید:
خانمی متاهل و 27 ساله وزن 50 و قد 160، متولد و ساکن شهر تبریز(کوهستانی)، لاغر، نه به کولر علاقه دارم و نه به بخاری (از باد مستقیم بدم میاید و زود سردم می شود ولی دوست دارم در جای سرد بخوابم و سروم بیرون از پتو باشد)، هم شیرین و هم ترش را دوست دارم ولی بیشتر ترش مزه ها، فشارم همیشه پایین و دست و پاها در پاییز و زمستان مخصوصا زمستان که سرد تر است  خیلی سرد است حتی در خانه و بیرون حتی با دستکش، کمی یبوست دارم، حرارت و گرگرفتگی ندارم، مشکل تیروئید و کم خونی ندارم، از لحاظ جنسی مشکلی ندارم و نسبتا گرم مزاج ام، معده ام ضعیف و بعضاً درد میکند، کمی وسواس دارم، و گوشه گیر و کم حرف ام و غم و غصه زیاد میخورم، ولی شکاک نیستم اصلا، آرام ام و دیر عصبانی میشم، جوش زیاد مخصوصا جوش سرسیاه ریز، آزمایش دادم هیچ مشکل خونی اعم از کم خونی و چربی و غیره ندارم، ضعف زیاد و بعضاً رنگ پریده، رنگ پوستم سفیده، هنگام بلند شدن اصلاً سرگیجه ندارم ولی همینجوری بعضی وقتها سرم گیج میره، گوشم چرک زیاد تولید میکنه و میگیره گوشم رو، موهای سر و ابرو هام زیاد میریزه

خیلی ممنونم
علیکم السلام... مزاج شما صفراوی هست و کمی سودا هم دارید . بنیه شما باید قوی شود و مزاجتون به دم نزدیک بشه...
گوشت بره، چهار مغز، ژل رویال، شیره انگور زیاد بخورید خصوصا کباب گوشت بره
برای یبوست و سودا سنا و گل سرخ دم کنید

میلاد
سلام،بنده امروز ناشتا مرکب۱استفاده کردم و روش نوشته بود سبزیجات استفاده نشود،ومن امشب یادم نبود پیاز خوردم،مشکلی پیش نمیاد برام؟میتونم فردا دوباره مرکب۱استفاده کنم
علیکم السلام... اشکالی نداره ... به داروتون ادامه بدید
میلاد
ایا سودابر و صفرابر و تقویت اعصاب رو باید با آب خورد؟
خیر... نیازی نیست با آب خورده بشه... ولی اشکالی هم نداره با آب بخورن...
ناشناس
با سلام بنده 38سالمه مجرد هستم وقدم 158 ووزنم 44 کیلو است ودر استان گلستان زندگی میکنم و به سرما علاقه بیشتری دارم ودر گرمای تابستان شدید بی حال می شم  وضعف دارم ودر هوای سرد سرحالترم و  پوست بدنم خیلی خشک هست وریزش مو هم دارم و یبوست هم گاهی دارم و شدیدا نفخ میکنم وشکمم صدای قاروقور می دهد و تیروئیدم سالم هست و فشارم معمولا هیشه پایین است مخصوصا در هوای گرم وچربی وقند ندارم وپوست صورتم کک ومک لکه دارد وگاهی جوش می زند  واز جاهای شلوغ وپر سروصدا خیلی خوشم نمی اید و یکی دو سال هست که پریودم نامنضم شده وهر 16 یا 18روز پریود میشوم والان دو ماهی هست که چند روز اول حالت لکه بینی دارم  وبا کلا 12 یا 13روز می شود وقرص خون هم مصرف کردم وقبلا بارهنگ وبومادران وغیره استفاده کردم ولی خیلی فایده نداشته الان توی سایت دیدم سماق رومی خوب هست استفاده کنم واگر نبود سماق معمولی چطور ممنون هستم با تشکر
علیکم السلام...
روزی نصف قاشق غذاخوری رازیانه دم کنید و تا 40 روز مصرف کنید
هفته ای یکی دو بار حنا به سر بگذارید.
قرص خون هم یک بار دیگه مصرف کنید.
گوشت گوسفند خصوصا کباب زیاد مصرف کنید.
چهار مغز، شیره انگور هم مرتب مصرف کنید.

نکته:سماق رومی برای استحاضه زیاد و قطع و کم کردن خونریزی هست ولی پریود رو تنظیم نمیکنه.
ناشناس
ببخشید در ادامه سوالات مزاج شناسی در بالا من یادم رفت که بگم غذا ترش مزها را بیشتر دوست دارم از شیرینی خیلی خوشم نمی اید
ناشناس
ببخشید که دوباره سوال می پرسم شما گفتید که رازیانه به مدت 40 روز دم کرده واستفاده کنم برای من که گاهی سینه هایم کیست دار می شود مشکل ندارد و پریودی را جلو نمی اندازد
خیر... رازیانه استروژنیک است و هورمون های زنانه را بالا می برد و باعث تنظیم قائدگی می شود( خونریزی را چندان کم و زیاد نمی کند ولی اگر کم باشد زیاد و اگر زیاد باشد کم می کند). برای خانم ها اثرات مثبت زیادی داره... اگر خونریزی زیاد بود با سویق عدس و سماق رومی درمان کنید... البته می تونید سویق عدس یا حتی عدسی را هم در طول هفته استفاده کنید...
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
وَ عِبادُ الرَّحمن...
آنان که سبک بال بر روی زمین راه می روند...
با اَهل آسمان بیشتر اَز اَهل زمین اُنس دارند...
آنچنان اَز جهنم یاد می کنند اِنگار آن را می بینند...
اگر صفات عباد الرحمن هر چند کم، در جامعه به وجود آید، رحمت بر ما نازل می شود و مشکلات حل خواهد شد...
إِنَّ وَعْدَ اَللّٰهِ حَقٌّ...

در این سایت
در كل اينترنت
Designed By Erfan Powered by Bayan

کپی برداری برای سایت های غیر تجاری و تبلیغی آزاد می باشد