سایت رسمی عباد الرحمن

عباد الرحمن,احکام,کتاب,تفسیر,طب,دانلود کتابpdf,دانلود کتاب,بصیرت افزایی

بهترین گیاهان دارویی و درمان ها برای ناباروری زنان

  • ۲۰:۴۰

درمان نازایی زنان

در این مقاله به علت و درمان ناباروری و نازایی زنان در طب سنتی و طب شیعه با داروهای گیاهی می پردازیم. درمان ناباروری و نازایی با داروهای گیاهی مثل رازیانه بسیار شایع است ولی قبل از درمان لازم است علت های نازایی را شناخت و با توجه به علت ها درمان را شروع کرد.

علت های نازایی

أخیرا سن ازدواج، بیشتر شدن زمان عقد، تأخیر عمدی در باردار شدن همه موجب بروز مشکلاتی می شود. از نظر تخصصی اگر دو سال بگذرد، تخمدان ها تنبل می شود. (1)

میزان باروی در دنیا پائین آمده است و ناباروری آقایان نیز بیشتر از خانم ها است. علل ایجاد ناباروری در زن و مرد به سبب استعمال چیزهایی است که موجب عقیمی می شود مثلا خوردن کافور، شیرخشک، نخودفرنگی موجب عقیمی می شود. دکتر حسین میرحیدر که حدود بیست سال با دانشمندان اروپایی و آمریکایی و کانادایی بحث کرده است و ما حصل آن را در کتاب معارف گیاهی در هشت جلد آورده است در جلد دوم و ششم این بحث ها را مطرح کرده است و گفته است که در کشور چین و هندوستان از نخودفرنگی هورمونی برای ایجاد ناباروی استخراج می کنند زیرا جمعیت آنها زیاد است و با این کار جلوی آن را می گیرند.

همچنین میوه ی قازیاقی که در منطقه ی آذربایجان شرقی و غربی است و در استان کهکیلویه و بویر احمد به آن برگ بود می گویند. میوه ی این گیاه ایجاد عقیمی می کند.(2)

پس سعی کنید که زود ازدواج کنید و دیر بچه دار نشوید که پیامبر صلی الله علیه و اله فرمودند: تَناکَحُوا تَکثُرُوا فإنّی اُباهِی بِکُمُ الاُمَمَ یَومَ القِیامَةِ حَتَّی بِالسِّقْطِ. (3)

ازدواج کنید تا جمعیت شما زیاد شود ؛ زیرا من در روز قیامت به وجود شما، حتی به فرزندان سقط شده تان، بر سایر امّتها می‌بالم.

علل ناباروی زنان

استاد ضیائی علل ناباروری را موارد زیر معرفی می کنند:
1.کیست تخمدان 
2.تخمدان پلی استیک
3.فیبروم رحم
4.چسبندگی لوله ی رحم
5.ناراحتی دهانه ی رحم
6.سرطان دهانه ی رحم
7.سرطان رحم
8.مصرف قرص ضد حاملگی 
9.بستن لوله ی رحم
10.کاهش هورمون جنسی استروژن و پروژسترون، 
11.خستگی جنسی شدید که در روانشناسی بالینی از آن بحث می شود.
12. تخمدان کم کار، 
13.کوتاه بودن طول عمر تخمک
14. نارس بودن تخمک
15. عفوت مجاری ادراری و مجاری تناسلی
16. در معرض بمباران فسفری، اورانیوم ضعیف شده، اتمی هیدروژنی یا نیترونی قرار گرفتن که وقتی این بمب منفجر می شود  تا فاصله ی شانزده کیلومتری همه چیز از بین می رود ولی از آن به بعد انواع سرطان ها و نازایی و ناقص الخلقه بودن برای افراد به وجود می آید. گاه این عمل در  مراکز عکس برداری و رادیولوژی رخ می دهد. یا مکث در مناطقی که آلوده به بمباران فسفری یا اورانیوم ضعیف شده است. مثلا در زمان شاه پهلوی، زباله های اتمی را در صحرای طبس دفن می کردند که بعد از شکاف هستی ای آنها زلزله ی شدیدی در منطقه رخ داد.


درمان نازایی زنان

و همچنین ایشان در مورد درمان نازایی می فرمایند: اگر خانمی تخمدان یا تخمک ضعیف داشته باشد، یا طول عمر تخمک او ضعیف باشد و کیست تخمدان داشته باشد این چهار مورد را می تواند به این گونه مداوا کند: 
1.هر روز، هفت برگ کاسنی بخورد. ا این روایات علامه نمازی در کتاب مستدرک سفینة البحار ذکر کرده است.(4) بنا بر این برگ تازه ی کاسنی یا برگ خشک شده ی آن، یا یک استکان عرق بدون اسانس آن را مصرف کنند.
2.همچنین مخلوط پودر ثعلب به اضافه ی زعفران و مشک ناف آهو را هنگام مجامعت داخل واژن بریزد. به احتمال قوی در این صورت، در اولین مقاربت بچه دار می شود.
3.باقلای هندی که ساییده شده است را با شیر انسان مخلوط کند و به عنوان شیاف داخل رحم از آن استفاده کنند.
4.کاهو بدون سس به همراه ناهار و شام.
5.مصرف کرفس هنگام شام
6.استفاده از گل استخودوس به این گونه که به مقدار یک قاشق چایخوری از پودر آن را در روزی یک بار مصرف کند.
7.استعمال قرص کلومیفن که قرصی شیمیایی است.
8.اگر خانمی اضافه وزن دارد (مانند بیست کیلو اضافه وزن) و همچنین دیابت نوع یک یا دو دارد اگر بخواهد حامله شود برای کاهش وزن و کاهش قند خون می تواند قرص شیمیایی متفورمین استفاده کند. در هفته ی اول هر بیست و چهار ساعت یکی و در هفته ی دوم هر دوازده ساعت یک بار و در هفته ی سوم هر هشت ساعت یک بار و هفته ی چهار دوباره هر دوازده ساعت و هفته ی پنجم هر روز یکی.


علل ایجاد نطفه ی ضعیف در زن و شوهر

استاد ضیائی علل ایجاد نطفه ی ضعیف را در زن و شوهر را موارد زیر می دانند:
1.استفاده از قندهای شیمیایی مانند شکر و قند قنادی و مانند آن.
2.اسانس های شیمیایی مانند سن ایچ، دلستر نوشابه ها و مانند آن.
3.ترانس چربی بالا مانند کله پاچه، خامه و سرشیر
4.کافئین زیاد مانند چای مانده و یا چای پراسانس، چای عطری و یا چای احمد
5.کنسروها
6.کمپوت ها
7.غذای مانده
8.فست فود ها مانند سوسیس، همبرگر، کالباس، مرغ کنتاکی و مانند آن.
9.استرس شدید
امام صادق علیه السلام می فرماید: هر کسی که خواهان بقاء است هرچند بقایی برای کسی وجود ندارد یعنی اگر می خواهد عمری طولانی با عافیت داشته باشد از غذای مانده نخورد. خوردن غذای مانده هم عمر انسان را کوتاه می کند و هم ضریب عفونت های داخلی را بالا می برد و هم ضریب انواع تومورهای و کیست های بدن را زیاد می کند و هم یکی از علل ناباروری در زنان و مردان است.

درمان ناباروری با گیاهان دارویی

درمان ناباروری زنان با داروهای گیاهی

مشکلات رحمی مثل عفونت، فیبروم، کیست، تنبلی تخمدان ها و ... باید ابتدا برطرف شود. کم خونی و اصلاح مزاج هم باید انجام شود. حجامت عام و کمر در وقت مناسبش انجام شود و سعی شود مرد و زن با هم به درمان بپردازند.

درمان ناباروری زنان با رازیانه

روزی یک قاشق غذاخوری سر خالی دانه رازیانه را دم کنید و مصرف کنید. این دم کرده علاوه بر تقویت و رشد رحم به لانه گزینی تخمک، افزایش میل جنسی و تنظیم قاعدگی هم کمک می کند. در کل رازیانه یک گیاه استروژنیک است که در تنظیم هورمونی زنان نقش بسزایی دارد( استاد ضیایی هم به استروژنیک بودن رازیانه اشاره کرده اند).

درمان ناباروی در زنان با مریم گلی

گیاه مریم گلی در درمان نازایی موثر است و برخی از خواص هورمونی آن عبارت است از: درمان اختلالات رحمی، محرک رحمی، تقویت رحم، ضد عفونی کننده رحم، ضد ورم و اسپاسم رحمی، تنظیم کننده قاعدگی، درمان ناتوانی جنسی.

مریم گلی ضد عفونی کننده و برای درمان کم خونی هم مفید است. 

درمان ناباروری در زنان با جین سینگ

گفتیم که کم خونی هم می تواند از علل ناباروری باشد و اگر جین سینگ را با گرده گل و عسل رویال مصرف کنید علاوه بر خونسازی قوی، از خواص استروژنیک و هورمونی و تقویتی عالی آن هم بهرمند می شوید. روش مصرف این نسخه بدین صورت است که جین سینگ پودر کرده و در کپسول ریخته و روزی دو عدد از این کپسول ها را مصرف می کنیم و یک قاشق چایخوری گرده گل را هم درون یک قاشق عسل رویال (ژل رویال+عسل) ریخته و با آب مخلوط و با کپسول جین سینگ مصرف می کنیم یا اینکه با در نظر گرفتن همین مقدارها همه را در آب میریزید و میخورید و...

البته جین سینگ را با رازیانه و فلوس هم می توان مصرف کرد که اثر خونسازی آن کمتر می شود و اثرات هورمونی و استروژنیکی آن بالا می رود.

درمان عفونت رحم

دود عنبر نسارا (پشکل الاغ ماده) را داخل رحم کنید (عنبر نسارا را روی زغال یا آتش بگذارید و طوری قرار بگیرید که دود آن داخل رحم برود) موثر و مجرب است و همچنین نصف قاشق غذاخوری مازو را در داخل یک لیوان سرکه ریخته و هر روز کمی از آن را داخل تشت کوچکی از آب ریخته و 20 دقیقه داخل آن می نشینید. یا یک قاشق غذاخوری آویشن دم کرده با کمی سرکه داخل آب ریخته و مثل روش قبل داخل آن می نشینید. از شلوارهای تنگ هم نباید استفاده کرد و رحم باید خشک بماند نه اینکه همیشه رطوبت داشته باشد و عرق کند.

درمان کیست تخمدان

ابتدا کم خونی و کم کاری تیروئید را درمان کنید(اگر این مشکل را دارید) و بعد دستورات زیر را انجام دهید:

  • حجامت عام هر سه هفته یک بار
  • پرهیز از خوردن غذاهای بلغم ساز
  • خوردن سه قاشق غذاخوری خاکشیر صبح ناشتا به مدت دو هفته
  • بخور بنفشه و گلسرخ  به مدت 40 شب متوالی
  • روغن مالی زیر شکم با روغن بنفشه به مدت 40 شب متوالی
  • خوردن عرق رازیانه به میزان یک لیوان به همراه یک قاشق چای خوری سرکه و یک قاشق غذاخوری عسل به مدت 40 شب متوالی


روش درست نزدیکی کردن برای بارداری

ابتدا باید با کیت تخمک گذاری، زمان تخمک گذاری زن مشخص شود و نزدیکی در همان روز و دو روز قبل و سه روز بعد انجام بگیرد. یعنی در طی این پنج روز سعی شود هر روز نزدیکی انجام شود که این روزها بیشترین احتمال بارداری را دارد و در روزهای دیگر تخمکی وجود ندارد که باردار شود.

در غیر این پنج روز یا هفت روز دیگر تا حد امکان نزدیکی انجام نشود تا قدرت جنسی و میزان اسپرم بالا رود و فکر کردن به مسائل جنسی همسر در این مدت هم مفید هست. همچنین نزدیکی بصورت ایستاده نباشد و زن سعی کند تا دو ساعت نگذارد منی از رحم او خارج شود و آداب اسلامی جماع رعایت شود.(5)


مطالب مرتبط:

درمان ناباروری در طب سنتی اسلامی

-------------------------------

1. درس طب استاد ضیائی 93/10/22

2. درس طب استاد ضیائی 91/11/08

3. عوالی اللآلی: ۳/۲۸۶/۲۹.
میزان الحکمه با ترجمه فارسی -  جلد ۵، صفحه ۸۱

4. مستدرک سفینه البحار، ج9، باب الهندبه

5. در این مقاله از کتاب گیاهان دارویی و شناخت طبایع دکتر ابوالحبیب، الدراسه آیت الله تبریزی ، جزوه طب اصول گرای اسلامی استاد باقری و سایت مدرسه فقاهت (درس استاد ضیائی) استفاده شده است.

علی اسمعیلی
تشکر از مطلب شما بسیار لذت بردیم خیلی جالب بود تشکر از شما
خواهش می کنم دوست عزیز...
موفق و موید باشید...
متیو تل
سلام. ممنون 
علیکم السلام...
ممنون که به ما سر میزنید...
بالای آسمان
بسیار مطلب خوبی بود
فقط عکس اولش اگه با حجاب بود شاید بهتر میشد
اما در کل مطلب مفیدی بود 
مطلب برای خانم ها هست...
عکس با حجاب هم نتونستم گیر بیارم...
ممنون از توجهتون...
یا حسین
سلام علیکم مطلب عالی ومفید بود 
بنده هم عرض می کنم که اصلا نیازی به گذاشتن عکس نا محرم نمی باشد
علیکم السلام...
گفتم روی صورتشون رو بگیرن... خوب شده؟:)
از طب رایج هم ناامید هست...
ممنون از توجهتون...
....همنشین عقل ....
مطلب جالبی بود ولی این جمله 
دود عنبر نسارا (پشکل الاغ ماده) را داخل رحم کنید

ادم گمان میکنه پشکل رو باید درون رحم کنه وحال انکه دود پسکل باید وارد رحم شود 
لذا توی پرانتز بنویسید دود پشکل الاغ ماده 
تا اشتباه نشود..
ممنون... اصلاح شد و در پرانتز توضیحات بیشتر را دادم...
❤منتـــظر المهدی۳۱۳❤
تشکر
خواهش می کنم...
مریم
سلام
مصرف رازیانه برای خانوم های مجرد،اشکالی نداره؟
علیکم السلام...
خیر...
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
وَ عِبادُ الرَّحمن...
عاشق این نامم...
بارها این آیه را خواندم و لذّت بردم...
آنان که آنقدر سبک بال بر روی زمین راه می روند که نزدیک است هر لحظه به آسمان روند...
با اَهل آسمان بیشتر اَز اَهل زمین اُنس دارند...
آنچنان اَز جهنم یاد می کنند اِنگار آن را می بینند...
خواب و خوراک برایشان نمانده...
خاموش می سوزند...
و بر این عقیده ایم که اگر صفات عباد الرحمن هرچند کم در مردم ایجاد شود، رحمت از زمین و آسمان بر ما نازل می شود و تمام مشکلات اجتماعی، فرهنگی ، سیاسی و اقتصادی حل خواهد شد...
إِنَّ وَعْدَ اَللّٰهِ حَقٌّ...در این سایت
در كل اينترنت
Designed By Erfan Powered by Bayan